SKÅP, allmoge, senbarock, 1700-tal
Rak form. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Polykromt 1800-talsmåleri med bland annat blommor. Underrede med låda. Bredd 90, djup 46, höjd ca 194cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Underrede saknar lås. Sprickor. Maskstunget. Skador. Rost. Förstärkt baktill