Vit urtavla med romerska siffror. Liten sekundvisare. Innerboett i metall, märkt "Rementoir Ancre Ligne Droite 15 rubis Nr 62605 Genève". Boettens diameter 46 mm.
Bruksslitage. Repor. Innerboett med anlöpningar. Urtavla med mindre fläckar. Ej funktionstestad.