Målad metall. Viturtavla med romerska siffror. Pendel, lod och skruv medföljer. Diameter 57 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Mindre del saknas, möjligen sekundvisare. Glas saknas. Märken. Retuscher. Krackeleringar med mindre färgbortfall. Ej fullt genomgången. Ej funktionstestad.