Fanérad i olika träslag, bland annat björk. En skrivklaff med bakomvarande hyllinredning samt en låda i fronten. Bredd 82 cm, djup 48 cm, höjd 45 cm.
Klaffen låst, saknar ben, fanérskador, repor, ställvist kraftigt slitage, saknar knopp till lådan. Nyckel saknas.