FICKUR, Johan Lindquist, Stockholm, verksam 1754-1779.

Spindelgång. Vit emaljurtavla med romerska och arabiska siffror. Urverket numrerad '174'. Boett förgyllt silver, Israel Sahlbom, Stockholm, 1833. Diameter ca 42 mm. Totalvikt ca 72 g. Nyckel finns.

Emaljskador runt nyckelhålet. Lagningar och ommålningar på skadorna och siffror runt nyckelhålet. Förlust av förgyllning. Ställvis anlöpning. Mindre repor till glaset och bucklor till boett. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK