GOLVUR, med pendel samt 2 st lod, Stjärnsund, urverk från 1800-talets mitt/fodral 1900-talets första hälft.
Urtavlan märkt joh Wasberg ( Johannes Petrus Wasberg, verksam 1804-1855). Urtavla med romerska siffror. Fodral, tillverkad under 1900-talets första hälft. 2 lod samt pendel medföljer. Höjd ca 240 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage med repor och märken. Stötskador med materialbortfall och pigmentborfall. Renoverad urtavla. Ej funktionstestad.