Vas av Algot Eriksson med blomsterdekor mot svart botten. Mindre vas signerad AB?, möjligen Anna Boberg, med ljus botten och dekor av bladslingor. Vas från Gustafsberg med ljus växtdekor i relief mot blå botten. Höjd 10- 25 cm.
Bruksslitage. Erikssons vas med nagg. Den från Gustafsberg med sprickor och bortfall.