Originalmålning med dekor av blomsterurna. Svängt krön. En lucka med bakomvarande hyllor. Längd 56, bredd 23, höjd 68 cm.
Åldersrelaterat slitage med mindre skador och visst färgbortfall. Spår av skadedjur. En list saknas. Senare ytbehandling med vax.