Fodral i ek med skuren och svarvad dekor. Genombrutet krön med maskaron och balustrad. Pendel med avslut i mässingsplåt. Urtavla med arabiska siffror. Höjd ca 120 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Metall med anlöpningar. Några avslag med lagningar. En dekordel saknas på krön. Ej funktionstestad.