Grepp i masurbjörk. Rak klinga. Ingraverad text och mönster. Klingan med inristad text: "Fänrik Claes Palme Finsk-Ryska kriget 1940". Balja i läder. Knivens längd 46 cm.
Smärre slitage och repor. Ärgning. Klingan med obetydliga hack. Baljan nött.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.