Raka sidor samt med svängt krön. Dörrpar, bakomliggande hyllplan samt utdragslådor. Längd ca 93,5, djup ca 33, höjd ca 120 cm. Sannolikt tidigare med underdel. Nyckel finns.
Bruks- samt åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Mindre renoverad och kompletterad.