Med Generalsekreterarens namnteckning på försättsbladet. Helklotband med pappersomslag, 15 x 21 cm.
Slitage, smärre blyertsanteckning, omslaget med mindre kantskada och ojämnt blekt.
Hammarskjölds gode vän Finansminister Ernst Wigforss, given som gåva på Wejbystrands Stora Hult, 1950-tal.