Manuellt. Vit emaljurtavla med svarta arabiska siffror och sekundvisare. Yttre boett i 14K guld, inre boett i gulmetall. '17 jewels' urverket. Boett och urverket numrerad '7 458 998'. Diameter ca 48 mm. Dustbag medföljer.
Bruksslitage. Ej funktiontestad.