Fäste i mässing med genombruten dekor och svärtad kavel. Klinga med en blodrand samt märkt G E Svalling Rosenfors. Svärtad balja. Längd 110 cm, varav klingan 94 cm.
Bruksslitage. Kavel med skav och färgbortfall. Anlöpningar. Balja med bucklor och rost.