Dörrpar med underliggande låda. Målad dekor av blomsterbukett och draperi. Invändigt med hyllinredning och skedhyllor. Daterad KJD 1830. Bredd 112, djup 33, höjd 193 cm. Nyckel finns.
Framtagen originalfärg. Senare benställning, lådan ursprunglig. Senare bemålning invändigt. Retuscheringar. Slitage.