Diameter ca. 56 mm.
Serienummer 85704. Boetterna stämplade på vardera sida 14K/56.
Savonette glas som skydd för maskineriet.
Vikt totalt 101 g.
Mindre bruksslitage. Fungerar.
Mr. R.Picard grundade företaget Fils De R.Picard 1837. Registrerade varumärket Invicta år 1896.