BIBLIA GERMANICA, "Das ist Die ganze Heilige Schrift Alten und Neuen Testaments..." Tryckt hos Johann Detlefffen 1716.

Foliant. Helfranskt band med präglad dekor. Upphöjda bind i ryggen. Beslag i mässing. Titelbald i rött och svart. Kopparstick.

Bruksslitage. Bokmak på pärmen samt på insidan av boken. Revor på försättsbladen. Fläckar. Skador på mässingbeslagen.

Utropspris
3 000 SEK