Rund form, något konande. Graverad dekor av kannor, blommor och geometriska mönster samt datering 24/3 1812. Ägarmärkt AOS samt HKJD. Diameter 35, höjd 25 cm.
Senare bärhandtag. Flertal tennlagningar. Smärre bucklor. Ställvis slitage och repor.
Ursprungligen ur Jonnie Dahlströms samling.