Blåmålat med blomstermåleri. Svängd form. Delvis skuren dekor. Märkt LEAB, BJD, Jon, EAB 1814. Urtavla märkt AAS Mora. Höjd 208 cm.
Huven med senare glas. Något kapad upptill. Smärre torrsprickor. Ställvis slitage och färgbortfall. Smärre skador. Pendel medföljer. Nyckel saknas.