Allmoge
697004

STOLAR, 2 stycken, allmoge, Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Spår av bemålning. Genombruten rygg med spjälor. Kopplade ben.

Ställvis hårt slitage och omfattande färgbortflal. Rangliga. En sits med skada. Delvis senare bemålning.

Utropspris
2 000 SEK