Skiva med målad marmorering och tråg. Ådringsmålad. En låda samt dörrpar, bakomliggande hyllinredning. Lådan daterad LHB CHD 1847. Bredd 108, djup 49, höjd 127 cm. Nyckel finns.
Ställvis smärre slitage. Skiva med smärre färgbortfall och repor. Smärre skador.