Fanerad med valnöt med detaljer i betsat trä. Svarvad och skuren dekor. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Mässingslod och pendel medföljer. Höjd ca 118 cm.
Bruksslitage. Repor och sprickor på trä. Mindre skador och avslag. Lagningar. Några lösa delar. Dekordel på krön saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.