Fäste i trä och mässing. Böjd klinga med skålslipning. Denna rikt dekorerad med orientalist motiv. Längd ca 94, varav klingan ca 81,5 cm.
Bruksslitage, repor och stötmärken. Pigmentbortfall. Fläckar och mindre rostangrepp.