Örhängen, ett par, med odlade pärlor. Plopparna stämplad 'OPI'. Ø ca 8,35 mm. Längd 1,8 cm. Örhängen, ett par, med gammalslipade diamanter, totalt ca 0,45 ct och troligen cabochonslipade smaragder. Plopparna stämplad 'OPI'. Höjd ca 2 cm. Totalvikt ca 5 g.
Pärlorna är något missfärgade med mindre ytskador. Gröna stenarna är ganska slitna med yta repor.