KANDELABRAR, ett par, mässing, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.

Två svängda ljusarmar. Kolonnformat, kannelerat skaft på rund fot, pärlbandsdekor och bladmotiv. Krönande krans med kotte. Höjd 25 cm.

Slitage, ärg. Ställvis sliten förgyllning. Något sneda ljuspipor.

Utropspris
200 EUR