Fodrad fanerad i jakaranda. Krön med genombruten snäckformation. Urtavla i vitmetall med romerska och arabiska siffror, märkt "Or HOLMBERG STOCKHOLM". Pendel i glas. Höjd ca 182 cm, bredd 43 cm. Nyckel finns.
Slitage. Lösa delar. Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Fanerresningar. Märken. Glaspendel med spricka.
Greve Carl Snoilsky, vars initial "S" finns på visarna.
Visades på 1866 års Industriutställning i Stockholm.
Avbildad "Urmakare och klockor i Sverige och Finland", Pipping sidan 117.