KUNGLIGA NORDSTJÄRNEORDEN, Storkors samt kraschan, guld, emalj, silver, 1900-tal. Ca 28 resp 45 gram.

Ostämplade. Storkors i form av vitemaljerat krönt malteserkors. Höjd 8 cm. Med svart band.
Kraschan, sannolikt ej ursprungligen sammanhörande med storkorset, 7,5 x 7,5 cm.
Etui dock ej i original medföljer. 10 x 20 cm.

Slitage, någon emaljspricka.

Utropspris
6 000 SEK