PALLASCH, för manskap vid kavalleriet, m/1893.

Fäste i mässing. Tveeggad klinga med blodrand. Balja med två koppelringar samt av svärtat stål. Längd ca 110 (med balja ca 112 cm), varav klingan ca 94 cm. Klingan märkt E Svalling, Eskilstuna.

Slitage, repor och märken. Rostangrepp samt mindre hack i klinga. Glipor vis fäste. Gravyr vid parerplåt.

Utropspris
2 000 SEK