Smycken
677307

ARMBANDSUR, dam, Tissot, 1900-talets andra hälft.

Ljus urtavla med stavindex och fasettslipat glas. Boett förgylld. Diameter 19 mm. Längd ca 17,5 cm. Armband, 18K guld, Tore Clareus, Stockholm, 1980. Totalvikt ca 23 g.

Missfärgningar på urtavlan. Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK