Grepp och parerstång i förgylld metall. Parerstången bär gravyr på ryska: "3, 4, 5 januari 1878" samt "Filippopel". Höjd ca 15 cm.
Slitage. Knapp, klinga och balja saknas.
Den ryska fältmarskalken Iosif Vladimirovitj Gurko besegrade i januari 1878 en turkisk armé vid staden Filippopel(Filippopolis).