Bemålad. Välvt lock. Insida med lädika. Längd 140 cm. Bredd 62 cm. Höjd 62 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Maskstunget. Rostiga och löst sittande beslag.
Finns avbildad i boken Skånsk Allmoge Konst, sidan 86.