Med rön och anmärkningar uti oeconomien, naturalier, antiquiteter, seder, lefnads-sätt. Med tilhörige figurer. Med kongl. maj:ts allernådigste privilegio.
Stockholm, uplagd på Lars Salvii kostnad 1751. Halvfranskt skinnband. 20x13x4 cm
Slitage. Karta med reva. Planscher med kantskador och delvis med revor, en plansch avriven. Ej genomgången.