BOK, CARL VON LINNÉ (1707-1778), Skånska resa på höga öfverhetens befallning förrättad år 1749.

Med rön och anmärkningar uti oeconomien, naturalier, antiquiteter, seder, lefnads-sätt. Med tilhörige figurer. Med kongl. maj:ts allernådigste privilegio.
Stockholm, uplagd på Lars Salvii kostnad 1751. Halvfranskt skinnband. 20x13x4 cm

Slitage. Karta med reva. Planscher med kantskador och delvis med revor, en plansch avriven. Ej genomgången.

Utropspris
6 000 SEK