Bronserad, förgylld samt patinerad metall. Krönt av kvinnofigur med hund. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Höjd ca 50 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Sedvanligt ytslitage. Tidigare lagad del på på urtavla av, men medföljer. Ej funktionstestad. Viss tobaksodör.