Brännförgylld brons. Fodralet ritat av Jean Charles Delafosse ca 1770. Rikligt dekorerade med bockhuvuden, girlanger och kannelyrer. Pendel och nycklar. Höjd 82 cm. Nyckel finns.
Fodralet med hålskada, smärre bräckage, fläckar och bruksslitage. Ej funktionstestad.