AXEL PHIL OCH JAKOB ERIKSSON, "Svenska Fruktsorter", PA Norstedt & Söners Förlag Stockholm 1924.
Halvband av skinn. Pomologiskt standardverk med utförliga beskrivningar och helsidesbilder i färglitografi av 50 äpplen, 25 päron, 10 körsbär och 15 plommon. Originalkasett.
Bruksslitage. Lite missfärgningar. Kasetten med slitage, blekning och tår.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.