AXEL PHIL och JAKOB ERIKSSON, "Svenska Fruktsorter", Norstedt & Söners Förlag Stockholm 1924.

Halvfranskt band. Rygg med upphöjda bind. Guldornerad rygg. I färgglada avbildningar. 50 äpplen, 25 päron, 10 körbär, 15 plommon. Med originalkasset.

Slitage. Märken och repor. på pärmen och kassetten. Ej genomgånget.

Utropspris
3 000 SEK