Samtida helband av rött skinn med präglad och förgylld dekor, helförgyllda snitt, 20 x 28,5 cm.
Slitage, fläckar, bokbanden med skador, en med invändig ryggskada, ej genomgångna.
Exlibris: Roland Maynell.