FICKUR, 18 K guld, Seeland, ca 1920-tal. Tillhörande kedja i gulddoublé. Fickurets vikt ca 106 g.

Vitemaljerad urtavla med svarta siffror. Diam ca 5 cm. Kedjans längd ca 43 cm.

Bruksslitage. Graverad. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK