VÄGGUR, rokokostil, urverket märkt Lenzkirch, sekelskiftet 1800/1900.

Delvis förgylld och patinerad brons. Urhus rikligt dekorerat med akantusblad, kartuscher, änglar, änglavingar, fantasifigurer och text "Erst wägen, dann wagen". Krönt med solstrålar, urtavlan dekorerad med Ouroboros-motiv. Romerska timsiffror och arabiska minutsiffror. Höjd 56 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.

Slitage, smärre kantskador, anlöpningar, ärg. Ej funktionstestad.

Utropspris
500 EUR