Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

UNIFORM och KÄPPI, m/1886. Sverige. För fanjunkare vid infanteriet, Dalregementet. 1900-talets början.

Mörkblå nyans. Två vertikala knapphål samt krage med guldbrodyr. Enradig knapprad om åtta stora knappar i förgylld mässing, dessa med motiv av krönta pilar i kors. Löstagbara axelklaffar m/1899 med jämnlöpande släta beläggningssnören i guld på svart botten. På dessa gradbeteckning bestående av två stjärnor. Byxor med gula revärer. Käppi med vapenplåt med motiv av flankerande fanor och lejon. Ovan denna en pompong med Gustaf V:monogram. Jackans längd ca 80, byxornas längd ca 125 cm.

Bruksslitage, märken. Tråddragningar. Mindre skador. lagningar, varav en större på byxor. Mindre fläckar och missfärgning. Käppi med annat modellnummer och möjligen ursprung.

Utropspris
2 500 SEK