Sabelbajonett, m/1867 med svenska flottans kassationsmärke. Denna med fäste i trä och mässing. Skålslipad och eneggad klinga med flat rygg, tillverkad vid Eskilstuna Jermanufactur. Längd ca 63 varav klingan ca 50 cm. Sabel, troligen Tyskland, 1800-talets slut. Denna med fäste i metall. Böjd skålslipad klinga, eneggad med flat rygg. Balja i stål med två koppelringar. Längd ca 96 varav klingan ca 84 cm.
Slitage, repor och märken och stötskador. Smuts och missfärgning.