Av Publius Ovidius Naso, Pieter Burman. Titlar i svart och rött, volym II och III med graverade titelplanscher.
Samtida halvband av skinn med upphöjda ryggbind och präglad samt förgylld dekor. Främre pärm präglad med Carl Hårlemans namn i guld. 22 x 26 cm.
Ställvis hårt slitage och skador på bokband, namnteckningar i bläck. Ej fullständigt genomgångna.