Ljust bemålat, bronserade detaljer. Emaljerad urtavla med arabiska siffror, liten sekundvisare. Lod, pendel och vev finns. Nyckel till fodralet finns. Höjd ca 203 cm. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor, märken. Färgbortfall. Skadad urtavla med krackelyrer och missfärgning. Ej funktionstestat urverk.