HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver och glas, Per Arne Terrs, Kosta, 1966. Total vikt ca 84 g.
Hänge i rund form med central fasettslipad glassten i blå dekor. Hängets längd ca 45 mm. Kedjans längd ca 80 cm.
Repor och märken. Några mindre nagg på glasstenen.