Svängd form. Bemålat i brunt med målad kinesiserande dekor i brons. Pendel och lod finns. Lös sockel. Höjd ca 213 exklusive sockel. Inklusive sockel ca 220 cm.
Slitage. Färgen krakelerad. Senare sockel. Smärre färgbortfall. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.