Lös bricka av fajans, 1700-tal. Oktogonal form med blå dekor av blomsterkorg. Senare underrede av ek, sannolikt 1800-/tidigt 1900-tal, svarvade ben. Brickans mått 36,5 x 47 cm. Total höjd med stativ 66. Bredd 50. Längd 60 cm.
Krackelyr. Glasyrbortfall. Slitage. Nagg. Repor och märken.
Stativet med påskrift i sarg "Tillverkat av Nils Edvard Simonsson, Kattesund, Lund, 1936".