FICKUR, guld 14 k, Ryssland, Pavel Buhre 1900-talets början.

Dubbla boetter, dekorerad med ryska dubbelörnen, diameter 5,1 cm. Numrerad 52522.

Slitage, klockan går men funktionen ej testad.

Troligen kejserlig gåva.

Utropspris
4 000 EUR