PALLASCH, för manskap vid kavalleriet, m/1893, tillverkad efter 1913.

Fäste av mässing, delvis genombruten parerplåt. Tveeggad klinga med blodrand. Balja i svärtad stål. Längd ca 112 cm, varav klingan ca 94 cm.

Slitage, repor och märken. Rostangrepp. Klingan mindre böjd. Skador vid bland annat kavel.

Utropspris
1 500 SEK