Smycken
624984

RING samt HÄNGE, förgyllt silver med bl at smaragder och ametister. Vikt ca 3,22 g.

Ring, med sötvattenpärlor och smaragder, möjligtvis franska, sent 1700-tal. Storlek 17,25/54,5. Hänge med smaragder, kvarts, röd stenar och emalj dekor, troligen 1800-talets mitt. Längd 7,5 cm.

Slitage, ställvis missfärgning. Smaragder med inneslutningar.

Utropspris
5 000 SEK