Ring, med sötvattenpärlor och smaragder, möjligtvis franska, sent 1700-tal. Storlek 17,25/54,5. Hänge med smaragder, kvarts, röd stenar och emalj dekor, troligen 1800-talets mitt. Längd 7,5 cm.
Slitage, ställvis missfärgning. Smaragder med inneslutningar.