BORDSUR, Ny-Louis XVI, Jean Baptiste Delettrez, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Fodral i mässing med inläggningar i porslin. Målad dekor av fåglar och keruber. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Uret märkt "JBD" (Jean Baptiste Delettrez, 1816–1887). Höjd 30 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Mindre sprickor. En visare något böjd. Krön något bågnat. Anlöpningar. Ej funktionstestat.

Utropspris
2 000 SEK